В людей реально Ш0K: yкpaїнцям показали нові тарифи, які вступають в силу з 1го травня завтра – Таблиця⤵
Розповідаємо, чи зміняться тарифи на газ з 1 травня цього року і чи потрібно чекати підвищення.
В Україні до 30 квітня 2025 року діяла постанова про фіксований тариф на газ, яка передбачає мораторій на підвищення тарифу на блакитне паливо. Якою буде ціна за газ з 1 травня і коли потрібно очікувати підвищення газових тарифів, УНІАН запитав у експерта.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, яким буде тариф на електроенергію з 1 травня 2025 року.
Скільки коштує 1 куб. газу в Україні
Ціна на газ в Україні для населення різниться залежно від постачальника. Зараз на ринку їх дев’ять. Четверо з них пропонують річний (фіксований) тариф за газ, п’ять компаній – як річний, так і щомісячний (він непостійний і може бути вищим або нижчим за річний).
Також вартість 1 кубометра газу залежить від наявності або відсутності лічильника. Вартість газу за лічильником розраховується, виходячи з кількості кубометрів використаного блакитного палива: їх множать на тариф постачальника. Наприклад, оплата за газ “Нафтогаз” розраховується так:
7,96 грн (вартість 1 куба) * кількість використаних кубів = загальна сума в платіжці.
Для тих же, у кого лічильника немає, оплата за газ розраховується по-іншому – враховується кількість осіб, які користуються паливом, а також газове обладнання в будинку, а сам тариф становить 7,96 грн/куб газу.
Таким чином, усіх споживачів ділять на 4 групи, а в кожної групи є норма споживання газу на людину:
- з газплитою і централізованим гарячим водопостачанням – 3,28 куб./чол;
- з газплитою і без гарячого водопостачання та газколонки – 5,39 куб./чол;
- з газплитою і газколонкою – 10,49 куб./чол.
- з індивідуальним опаленням – розрахунок буде 11 куб./кв.м житлової площі.
Формула розрахунку така: оплата за газ = Н*К*Т, де
- Н – норма на 1 людину (тут враховують групу, про яку говорили вище);
- К – кількість мешканців;
- Т – тариф на газ.
Наприклад, якщо в будинку прописані троє, є газплита і гаряче водопостачання, то плата за газ становитиме: 3,28*3*7,96 = 78,33 грн.
Нагадаємо, що тариф на транспортування газу для населення розраховується для кожного споживача індивідуально, оскільки залежить від кількості споживаного палива.
Щоб порахувати свій тариф на доставку газу, потрібно:
- кількість кубів газу за рік (яку спожило домогосподарство) * тариф за доставку 1 куба;
- отриману цифру розділити на 12 місяців.
У результаті ви отримаєте вартість своєї доставки газу за місяць.
Чи буде підвищуватися тариф на газ з 1 травня 2025 року
Дію постанови Кабміну №812 (від 19 липня 2022 року) про фіксований тариф на газ, продовжили з 30 квітня до 31 жовтня 2025 року.
Зараз тариф на газ складає 7,98 грн/кубометр, тобто, приблизно 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Сенсу підвищувати вартість газу немає, оскільки “Нафтогаз” викуповує цей вид палива в “Укргазвидобування” за ціною приблизно до 7 тис. грн, тобто, фактично ми платимо більш ніж достатню ціну,
– розповів у коментарі УНІАН експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
Водночас, на думку експерта, вже цього року влада намагатиметься підвищити тариф на газ, – не з 1 травня, а ближче до опалювального сезону. Якщо тариф не підвищать у поточному році, то згодом підвищення буде лавиноподібним, умовно, у 2026 році.
Стосовно розподілу газу (доставки – УНІАН), то тариф, каже експерт, як і всі інші, заморожений. Та як тільки зросте тариф на газ, то відразу зросте і на розподіл. “У 2020 році було рішення про підвищення розподілу – тоді тариф піднімали до 2,5-3 грн в середньому, але скасували. Я схиляюся до того, що цей тариф зросте на наступний опалювальний сезон”, – каже Юрій Корольчук.
Як платити за газ дешевше
Побутові споживачі, особливо в зимовий період, шукають способи, як заощадити. Юрій Корольчук каже, що відчутна економія буде можлива, якщо знизити температуру в приміщенні. Приміром, якщо у вас температура 22°С, її можна знизити до 21 або 20°С. Ще один варіант – можна використовувати посуд, який після нагрівання акумулює тепло, тобто продовжує готувати після вимкнення нагрівання.
На думку експерта Інституту енергетичних стратегій, ціна за холодну воду і гарячу може піднятися цього року.
Наразі в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на холодну та гарячу воду. Однак громадяни непокояться, чи не зміниться щось у найближчому майбутньому.
Ми розібралися, які зараз діють тарифи на воду за лічильниками. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук поділився порадами для економії та своїм прогнозом щодо цін.
Скільки коштує 1 куб води за лічильником в Україні
За словами Корольчука, тарифи на холодну і гарячу воду в різних регіонах відрізняються.
У середньому тариф на холодну воду за лічильником в Україні становить 30-40 гривень, а має бути, на його думку, мінімум 60 гривень за кубометр.
“Тариф на гарячу воду в середньому становить 90-100 гривень. Мінімально можливе подорожчання до 150 гривень. Підвищення тарифів, на жаль, має бути, тому що компанії-постачальники несуть втрати, які потрібно покривати, і вони їх закладають нам у тариф. Якби компанії могли провести модернізацію, відремонтувати труби, то тарифи не були б такими високими”, – пояснив експерт.
Він переконаний, що хоча зараз діє мораторій, очікується підвищення тарифів для всіх споживачів ближче до осені або восени.
Щоб тариф за холодну воду і гарячу так сильно не “кусався”, Корольчук рекомендує мінімізувати використання води в побуті. Наприклад, якщо людина звикла 20 хвилин проводити під душем, то цей час варто скоротити до 10 хвилин. Ще можна використовувати пральні машини, які витрачають менше води.
Скільки платять за воду в різних регіонах України
Національна комісія, що регулює енергетику і комунальні послуги (НКРЕКП) рекомендувала українським постачальникам тримати ціни на воду такими, якими вони були на момент початку повномасштабної війни. Але влада на місцях має право переглядати тарифи і без схвалення цього органу.
Розглянемо, скільки коштує куб холодної води в Україні на практиці і де піднімуть ціни. Середня вартість одного кубометра – близько 41 гривні, проте в реальності ціни далеко відійшли від цієї межі.
Якщо говорити про обласні центри, то розглянемо ситуацію в кількох. У Києві ціна на воду для населення не змінюється з травня 2024 року. Жителі столиці платять за куб 30,38 грн. У Дніпрі тариф дещо вищий, там за куб доводиться платити 47,18 гривень.
Водночас у Львові кубометр обійдеться вам у 25,88 гривень, а в Одесі – 29,3 гривні. Один із найнижчих тарифів у Харкові. Городяни платять за воду 24,51.
Перейдемо до населених пунктів, де планується підвищення.
З 1 травня в Каневі Черкаської області зросте вартість водопостачання та водовідведення. Тариф збільшиться на 11,94 грн і становитиме 85,44 грн. При цьому в інших містах регіону вартість води ще вища. Йдеться про Звенигородку, Тальне та Золотоношу, але там місцева влада з бюджету частково компенсує тарифи. У Каневі ж голосування за таку ініціативу провалили.
У Шостці Сумської області тарифи підніматимуть двічі протягом 6 місяців. З травня доведеться платити по 52,3 гривні (було 41,87 грн), а з серпня – 62,8 гривні за куб води.
У Береговому Закарпатської області тариф зріс у квітні і становить 67,14 грн за куб.
У Чорткові Тернопільської області також планують підняття. Куб води обходитиметься 79,67 грн.